צמיחה וייעוד אישי

במגזין "ליידי גלובס" (גילון מרץ 2013 ) פורסמה כתבה מעניינת שצדה את עיניי ועסקה בנושא "חם" היום בתחום הפסיכולוגיה:

חשיבות גילוי הייעוד האישי.

בכתבה זו פורסם, כי על פי מחקרים פסיכולוגיים ורפואיים "אנשים הממלאים אחר תחושת הייעוד שלהם חיים יותר זמן והם מסופקים ונינוחים יותר".

הנושא של צמיחה אישית וייעוד אישי הוא נושא שבאופן אישי תמיד ריתק אותי והצורך להעניק טיפים וכלים לשינוי ולשיפור הוביל אותי לערוך מחקרים מעמיקים ואף להוציא לאור את הספר "הפרשה בה נולדת" (שנקרא גם: "לשנות את הסרט") העוסק בהרחבה בצמיחה ובייעוד אישי מתוך חוכמת היהדות.

ט"ו בשבט בפתח והקשר לצמיחה אישית הוא ברור ובולט.

ביום זה מומלץ גם לנו "לנטוע זרעים" חדשים.

מומלץ להתחיל דברים חדשים ומשמעותיים עבורנו, מכיוון שיש חשיבות רבה לזמן ולעיתוי של זריעת הזרעים.
מה יקרה למשל אם ניקח שתיל ונשתול אותו בחורף ברוסיה?

השתיל כמובן לא יחזיק מעמד, אבל אם ניקח את אותו השתיל, ונשתול אותו בזמן ט"ו בשבט ואילך בארץ ישראל, הרי שהשתיל יצמח ויחיה.

בתהליך של החיים יש חשיבות רבה לטיימינג. לזמן. לעיתוי.

יש זמנים טובים, שהקרקע נוחה וטובה לשתילה.

ט"ו בשבט הוא הזדמנות מצוינת להתחיל משהו חדש בכל תחום בחיינו האישיים.

ביום זה הקרקע נוחה ל"עשיית פירות", וקיים קשר עמוק בין אותו היום, ראש השנה לאילנות, ובין הפריה וצמיחה.

מעבר לכך, "האדם הוא עץ השדה" (דברים, כ'), והתהליכים העוברים על העולם משקפים את אשר עובר על האדם, שנחשב ל"עולם קטן".

כידוע המילה "חג" היא מלשון "לחוג". ימי השנה חגים ונעים להם בסדר קבוע, ובזמנים מסוימים חוזרים ומתגלים בהם אותם תהליכים בכל שנה.

בכל זמן מסוים נפתח עבורנו מעין "חלון בזמן", ובו יש לנו אפשרות לפתוח את החלון, להיכנס ולהתחבר למתנות ולכוחות החיוביים שנמצאים באותו מועד.

מילות השיר המפורסם אומרות: "ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות". נכון זהו חג לאילנות, אבל גם לנו, בני האדם, יש אפשרות להתחבר לשורש של הצמיחה ושל ההתעוררות מ"תרדמת החורף" שלנו.

מעניין כי הצמחים והעצים צומחים ועולים כנגד כוח המשיכה של כדור הארץ. בדומה למעיינות ("מעיין החיים"), כך גם העצים ("עץ החיים"), פורצים וצומחים כלפי מעלה, נגד הכוח המקרקע של האדמה. יש בעולם הצומח כוח פנימי שגורם להם להתגבר על הקושי, להתעלות מעליו, ולהמשיך לצמוח. כלומר אם אנחנו רוצים להתחבר לכוח הזה של "עץ החיים", הכוח של התעלות מעל קשיים, והכוח של חיים, צמיחה ועלייה, הרי שיש לנו הזדמנות טובה לעשות זאת בתאריך ט"ו בשבט.

אם האדם ייצמד לשורשיו, ויעשה מעשים נכונים, כי אז הוא כמו עץ חזק ששורשיו מרובים, וענפיו מרובים והוא נותן גם פירות לאחרים. ט"ו בשבט משמש כמו "תחנת דלק" רוחנית בו אפשר להיטען, "למלא מצברים" ולשאוב כוחות חדשים. רעיון הנטיעה בא להפריח את השממה, אך הוא נותן לנו כוח להפריח ולהצמיח כל תחום שנרצה בחיינו האישיים.
העץ מבטא חוסן ואריכות ימים.הפרי מבטא את ההנאה מהעץ. אני מאחל לכולנו שניטע הרבה עצים (מכל הסוגים), ושנצליח ליהנות מפירות מתוקים ומוצלחים.
בהצלחה וט"ו בשבט שמח לכולנו !

על הכותב:  רפאל כהן.

כנסו לאתר הבית:  www.raphael-cohen.com

לרווחה שלך,
דורית שלום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *