מצוות החג – כמה, למה, איך, ומתי

ID-10091944מצוות החג:אם תהיתם מהו זמן הדלקת הנרות, מיקום החנוכייה וסידור הנרות, סדר ההדלקה, ו…….מה מצווה על האישה לעשות – כל עוד הנרות דולקים? (אסור להחמיץ!) תמצאו הכל כאן:

זמן הדלקת נרות חנוכה:

א. זמן הדלקת הנרות הוא שקיעת החמה. בערב שבת ובמוצ"ש – הקש כאן. בדיעבד אפשר להדליק במשך כל הלילה – ואם בני-הבית ערים, אפשר גם לברך. לברכות – הקש כאן.

ב. הנרות צריכים לדלוק לפחות חצי שעה לאחר צאת הכוכבים. משאירים את החנוכיה במקומה כל משך הזמן שעליה לדלוק. כלומר, לאחר שחלפה חצי שעה מצאת הכוכבים, מותר לטלטלה ולהניחה במקום אחר.

ג. נוהגים להיות נוכחים ליד הנרות כחצי שעה.

מיקום החנוכיה וסידור הנרות:

ד. מניחים את החנוכייה בצד שמאל של הדלת מול המזוזה, כדי להיות מוקפים במצוות (או על אדן החלון – בתנאי שהנרות נראים גם בבית). אין חשיבות אם הנרות מונחים ממזרח למערב או מצפון לדרום.

ה. גובה החנוכייה הרצוי הוא החל משלושה טפחים (24 ס"מ) מעל הריצפה ועד עשרה טפחים (80 ס"מ), דהיינו שהשלהבת לא תהיה גבוהה מ-80 ס"מ מהריצפה. לפיכך, יש למניחים חנוכיה על שולחן או כסא, יש לשים לב שהגובה הכולל תואם לאמור.

ו. הנרות בחנוכייה צריכים לעמוד בשורה ישרה ובגובה שווה.

ז. צריך שיהיה רווח בין נר לנר, כדי שלא ייראו כמדורה.

ח. את הנרות מציבים בימין החנוכיה. ביום הראשון נר אחד, בשני שניים עד שבשמיני – שמונה נרות. סדר ההדלקה הוא משמאל לימין, כלומר – תמיד מדליקים קודם את הנר השמאלי (החדש)וממשיכים להדליק משמאל לימין. הנר הימני יהיה תמיד האחרון להדלקה.

ט. ה'שמש' צריך לעמוד מעל שאר הנרות, כדי שיהיה ניכר שאינו בכלל נרות המצווה.

י. אפשר להדליק בכל סוגי הנרות. מצווה מן המובחר להדליק בשמן-זית ובפתילות.

יא.  אסור ליהנות מאורם של הנרות ואסור להדליק נר מנר. על כן, מדליקים נר 'שמש', שבו אפשר להשתמש לכל הצרכים.

יב. מדליקים את הנרות בבית שבו האדם אוכל בקביעות, ויש להעדיף את מקום האכילה על מקום השינה. ההולך לאכול באקראי בבית חברו, צריך לחזור לביתו ולהדליק שם.

יג. כדאי ונכון שהילדים ידליקו נר-חנוכה בפתח חדרם הפרטי [אם תנאי המקום וכללי הבטיחות מאפשרים זאת].

סדר ההדלקה:

יד. לאחר שמסיימים להכין את הנרות להדלקה, אם נרות רגילים או כוסיות שמן-זית וכיו"ב, אומרים את ברכות ההדלקה. בפעם הראשונה שמדליקים השנה, מברכים שלושה ברכות. בכל יום משאר ימי החנוכה מברכים רק שתי ברכות (הברכה השלישית – "שהחיינו" – מברכים רק בפעם הראשונה). לנוסח הברכות – הקש כאן. לאחר שמסיימים את אמירת הברכות מדליקים את הנרות באמצעות ה'שמש' (אותו מדליקים ראשון). לאחר ההדלקה שרים את נוסח "הנרות הללו", ושאר שירי החנוכה, לפי המנהג בכל מקום.

כשהנרות דולקים:

טו. נשים אינן עושות מלאכה כל זמן שהנרות דולקים, בגלל חלקן המיוחד בנס חנוכה. ומסתבר שלא לאסור לפחות מלאכת אוכל נפש וכל מה שמותר בחול המועד.

טז. נר שכבה בתוך שיעור זמן דליקתו – חוזרים ומדליקים אותו, ללא בברכה.

יז. כאמור, נוהגים להיות נוכחים ליד הנרות כחצי שעה וראוי לעסוק באותה שעה, יחד עם בני ביתו בתורה או בשמחה של מצווה.

 

– See more at: http://www.chabad.org.il/Articles/Article.asp?ArticleID=552&CategoryID=170#sthash.iPsUcXar.dpuf

(נלקח מאתר בית חב"ד)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
לרווחה שלך,
דורית שלום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *