המתכון שלי להעצמה נשית

המתכון שלי להעצמה נשיתלנו כנשים יש סט ענק של "כובעים" או "תפקידים" שאנו רוצות להיות הכי טובות בהם בתחומים השונים במעגל חיינו, ובצדק זו זכותנו המולדת, להיות "וונדרוומניות"! השאלה מאיזה סוג ואיזה מחיר אנו משלמות על כך האם אפשר גם, גם וגם? (בהחלט כן!), מה אתן צריכות לשאול עצמכן בסופו של כל יום? ומהו החזון או המתכון להעצמה?  

מאת: אורלי בר-קימה

העצמה נשית הפכה בשנים האחרונות למושג חבוט שנהוג לזלזל בו או להתייחס אליו בציניות. אני פוגשת מידי שבוע במפגשים שאני מקיימת מאות נשים, שחיות בסוג של ג'אגלינג מטורף כדי לחיות חיים שלמים ומסופקים וכדי לאזן בין הבית, המשפחה, הקריירה, בין הרצון לטפח ולטפל בעצמנו, לבין דאגה לאחרים.

לנו כנשים יש סט ענק של "כובעים" או "תפקידים" שאנו רוצות להיות הכי טובות בהם בתחומים השונים במעגל חיינו, ובצדק. זו זכותנו המולדת, להיות "וונדרוומניות"! השאלה מאיזה סוג ואיזה מחיר אנו משלמות על כך.

אנו רוצות להיות בנות זוג משקיעניות ורומנטיות, חברות הכי טובות בעולם, בנות מוצלחות, אחיות נהדרות, ואימהות נוכחות ויוצאות מן הכלל, וגם לפתח קריירה/עיסוק שנרוויח ממנו כסף רב, וגם לפתח את עצמנו, וגם למצוא זמן לתחביבים ולספורט ולתזונה נכונה, והכי חשוב – גם לצמוח ולהתפתח אישית ולהביא יותר מהיכולות והכישרונות שלנו לעולם.

החידוש שלי הוא שניתן להיות "וונדר וומן", אך צריך ללמוד איך לעשות זאת מבלי לשלם על כך מחיר גבוה בגופנו, בנפשנו או ברוחנו.

מלכודת העכברים של "הכל יכולה"

אני יודעת על מה אני מדברת כי אני ומשפחתי שילמנו מחירים כבדים, כשחייתי בתוך מלכודת העכברים הזו של "הכל יכולה", עד שעשיתי שינוי משמעותי בחיי לפני עשר שנים.

עד אז עבדתי כעיתונאית, מכורה לביפרים וטלפונים 24/7, וחוויתי חוסר איזון מטורף בין הבית לקריירה. לכאורה, כלפי חוץ- הייתי וונדרוומן, ותפקדתי, ולא היתה לי שום סיבה הגיונית לטלטל את חיי. אולם היום אני יודעת שהייתי וונדרוומן מהזן הישן, כי שילמתי מחיר כשהגוף שלי קרס בשלב מסוים, הזוגיות שלי נפגעה, והאימהות שלי היתה לחוצה ולא נוכחת באמת.

בתוכי הרגשתי תחושה של החמצה וכאוס, ושאיני באמת שולטת בחיי, אלא עסוקה בהישרדות אישית ומקצועית. למרות שאהבתי את מה שעשיתי והצלחתי, הרגשתי שאני עובדת "על אוטומט", שאני קמה בבוקר לעבודה מתוך שגרה וללא תשוקה אמיתית בלב.

בשלב מסוים החלטתי לעזוב הכל, ולצאת ל…כלום.

לא ידעתי מה אני הולכת לעשות בשארית חיי, אך היתה בי אמונה חזקה שמשהו טוב ייצא מזה. הדבר המדהים שגיליתי שכשהסכמתי להיות באי ודאות  לתקופה מסוימת הוא שדווקא אז צמחו דברים חדשים ונפלאים בחיי: חיבור לייעוד של חיי, שהוביל אותי לכתיבת הספר "להיפתח לשינוי", ליצירת שיטת המפתחות, בניית ההרצאות והסדנאות להעצמה והתפתחות אישית, ואפילו לתוכנית טלוויזיה אינטרנטית משלי.

אך הדבר הכי חשוב  בעיני,  הוא שהשינוי הוביל אותי למציאת סדר העדיפות הנכון בחיי, ויצירת איזון. כך הרווחתי גם את חיזוק הזוגיות שלי ואת תיקון חווית האימהות שלי, ובעיקר, את תחושת הערך והמשמעות שיש לעשייה שלי, ועל כך אני מודה ומוקירה בכל יום בחיי.

ההזמנה שלי לנשים כיום היא להיות וונדרוומן מזן חדש. גם לממש את עצמנו בכל תחומי המעגל שלנו, לצמוח ולהתפתח בכל אחד מה"הכובעים" שלנו, אך לדעת לאזן ביניהם, להתחבר למרכז העוצמה הפנימי שלנו, לחקור מי אנחנו באמת, מה חשוב לנו באמת, כיצד להקשיב לעצמנו, ולמלא לפני הכל את הצרכים הפיזיים, הרגשיים והרוחניים שלנו. רק אז נוכל לתפקד כ"נשות פלא- כל יכולות" בכל מעגלי חיינו, ורק אז נרגיש שאנו מסופקות, ונתקרב קצת יותר לתחושה החמקמקה הזו, ששמה "אושר".

מפתחות לצמיחה ושינוי

אני בטוחה שהשאלה שעולה לכן היא האם זה בכלל אפשרי? גם וגם וגם….וגם?

אז יש לי חדשות טובות, וחדשות טובות יותר.

החדשות הטובות הן שהתשובה לשאלה היא כן. אני אומרת זאת בוודאות, לא רק מניסיוני האישי, אלא משום שחקרתי את הנושא במשך כשלש שנים, לצורך התחקיר לספר," להיפתח לשינוי" (ולמעשה ממשיכה לעסוק ולחקור אותו עד היום) כשפגשתי וראיינתי עשרות נשים מופלאות מכל הארץ, שעשו שינויים משמעותיים בחייהן, והצליחו.

החדשות הטובות יותר הן, שבתהליך הזה גיליתי גם 12 כלים, שאני מכנה אותם "מפתחות לצמיחה ושינוי", שחזרו על עצמם שוב ושוב בתוך סיפורי ההצלחה, ועזרו לי ולאותן נשים להתמודד עם הקשיים והנפילות בדרך, להתגבר על האמונות והפחדים בדרך לשינוי, להתחבר לעצמן, לאינטואיציה וללב שלהן, ולפעול ממקום אחר בחייהן- מתוך ליבת העוצמה שלהן בכל תחום ותחום בחייהן.

כחלק ממילוי ייעודי בעולם, אני רואה שליחות ללמד ו"להעביר אותם הלאה" לכל אישה שמוכנה ללכת בדרך של למידה, צמיחה ומודעות, לפגוש את עצמה באמת, ולהיות כל מה שהיא נועדה ויכולה להיות.

כדי לעזור לכן לזהות איפה אתן נמצאות ביחס לוונדרוומן מהזן החדש, הנה ארבע שאלות שאני שואלת את עצמי בסופו של כל יום:

← האם חייתי את יומי/חיי מתוך תשוקה?

← האם אהבתי והייתי נאהבת?

← האם ליומי/חיי היתה משמעות?

← מה עשיתי היום למען עצמי ולמען גופי?

אני מזמינה כל אחת מכן לשאול את עצמה את השאלות הללו, ואם התשובות שאת מקבלת אינן מוצאות חן בעיניך, זה הזמן להיפתח לשינוי, וזה אפשרי!

מה שהביא אותך למקום הנוכחי הוא סך כל המחשבות, האמונות, הרגשות והפעולות שלך עד היום.

ואם את רוצה להיות במקום אחר, בתחום אחד או בכמה תחומים בחייך- את יכולה ללמוד להיות, לחשוב להרגיש ולעשות דברים… אחרת. זוהי למעשה הבחירה היחידה והאמיתית שהיא בידיים שלנו.

אז … מהו החזון/ מתכון שלי להעצמת נשים בעצם?

א. קחי השראה מנשים אחרות–  לחבר נשים לנשים אחרות, שהן בדיוק כמותן, שהצליחו לחולל שינוי בחייהן בתחום אחד או במספר תחומים, תוך התגברות על מצבים קשים, אתגרים, פחדים, כאבים, אמונות, כך שיפנימו, שאם אחרות יכלו לעשות זאת, זה אפשרי גם עבורן.

ב. הביני שזה מגיע לך– לעורר נשים למודעות שזו זכותן הטבעית להיות בריאות, שמחות, ומאושרות.  זו זכותן לחיות חיים בעלי משמעות, להביא יותר ממי שהן לעולם, ולממש את הרצונות והחלומות שלהן.

ג. הכירי בכך שאת יכולה יותר –  לנטוע זרע בתודעה שלהן, שהדבר בידיים שלהן, ושהן יכולות לעשות זאת בעצמן, תוך שינוי החשיבה והאמונות המגבילות, ובעיקר, על ידי חיבור ללב ולמהות הפנימית הנפלאה, שהיא מי שאנו באמת.

ד. למדי כלים/מפתחות כיצד לעשות זאת –  ללמד אותן כלים/מפתחות, שכבר עבדו ושרתו אלפי נשים שהצליחו ושיעזרו להן לעשות זאת. להראות להן כיצד הן יכולות ליישם אותם בחייהן, בקלות ובפשטות כדי לצמוח ולהשתנות לטובה.

אני מאמינה בנשים ובכוח שלהן לשנות את המציאות הפרטית שלהן, ואז במעגלים הולכים ומתרחבים גם את המציאות החיצונית של המשפחה שלהן, הקהילה שלהן והעולם שלהן. אני מאמינה שכנשים יש לנו תפקיד חשוב, במיוחד בעידן הזה, ביצירת עולם בריא, בטוח ושמח יותר.

העצמה נשית יוצרת תדר של אחווה נשית אמיתית, שמחברת נשים לנשים, לתמיכה, לנטוורקינג, לשיתופי פעולה ולעזרה הדדית ממקום של win-win. זהו "המזון" שראוי בעיני להזין נשים באופן כללי, בכל גיל ובכל שלב בחיים.

 על המחברת:

** אורלי בר-קימה היא מנטורית להתפתחות אישית ומומחית בהעצמה נשית,  

עיתונאית, מאמנת מוסמכת, מרצה מבוקשת, ומנחת סדנאות בשיטת

"מפתחות לצמיחה ושינוי בחיים TM"

מחברת הספר "להיפתח לשינוי" , ספר השראה והעצמה לנשים.

לפרטים על הרצאת הדגל "להיפתח לשינוי- 12 מפתחות לצמיחה ושינוי בחיים" , העצמה נשית במיטבה, הרצאה חוויתית, מעוררת השראה ומניעה לפעולה, שמבוססת על סיפורי השראה של נשים ששינוי את חייהן לטובה, ומלמדת 12 כלים מעשיים, לכל מי שרוצה לדעת מי היא באמת, להתחבר לעוצמה הפנימית שלה, ואיך אפשר לחיות מתוך תשוקה, משמעות, שמחה ולשמור על האיזון.

כנסי להתרשם מההרצאה:  http://orlybarkima.ravpage.co.il/12keys

טלפון נייד:  050-8383904

www.barkima.comאתר הבית:

תגובה אחת בנושא “המתכון שלי להעצמה נשית

  1. הזמנה למנהלות משאבי אנוש, הדרכה ורווחה בארגונים, לתת לנשים בארגון שלהן, הרצאה מעצימה, מעוררת השראה ומניעה לפעולה. אשמח לעזור לכן לתפור את האירוע הנכון והמדויק כדי להעצים את הנשים (והגברים…smile emoticon בארגונכן, אורלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *